824
1411374

Skålar, ett par, porslin. Mingdynastin, Wanlis märke och period (1573-1620).

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 860 - 9 140 EUR
7 280 - 9 710 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundade sidor som reser sig från en ngt sluttande fot, utvikt mynning. Målade i starkt koboltblå ton, insidan med kraftfull femkload drake som jagar den flammande pärlan bland molnformationer inom en dubbel cirkel. Utsidan med ytterligare två femkloade drakar bland molnformationer. Undersidan med Wanlis tecken inom dubbla cirklar. Diameter circa 14 cm.

Nagg. Ngt slipad kant.

Proveniens

Puchased at Bukowskis, Sale 577, lot 1688. Then from a private collection.

Compare a dish like this sold at; Sotheby's. Fine Chinese Ceramics & Works of Art, 11 May 11, London, 14 mai 2011.