826
1411341

Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
731 - 914 EUR
777 - 971 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund, konturerad med dekor i underglasyrblått. Insidan med en medaljong med en liten hare. Brämet med en bård med ekorrar bland växtslinga. Utsidan med alternerande motiv av hare repsektive dekor av en blommande trädgård med fågel. Diameter 18,2 cm.

Kantnötning. Fotringsnagg.

Proveniens