84
1429292

Ljuskrona för tolv ljus, norra Europa 1700-talets senare del, Louis XVI.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
13 900 - 16 200 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och försilvrad mässingsstomme. Draperiformade ringar med sex kopplade svängda ljusarmar. Bladformade ljuspipor med droppskivor av blått glas. Behängd med olikslipade prismor i kedjor och droppformationer. Krönande plym. I mitten baluster av blått glas med krönande plym. Höjd 120, diameter 80 cm. Kan möjligen vara tillverkad i Ryssland.

Bukowskis Internationella Vårauktionen 2005
Katalognummer 1028.