852
1411339

Fat, porslin. Sen Ming/tidig Qing med Hongzhis märke.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 810 - 2 710 EUR
1 910 - 2 870 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Liten svagt sluttande fotring, rundade sidor med ett svagt utvikt brätte. Insidan glaserad i kejserligt gul glasyr samt med en ristad dekor av lotusslinga. Frånsidan av brättet glaserat i turkost och blått föreställande en fortlöpande lotusslinga och olika emblem. I botten märke med Hongzhis sex tecken i underglasyrblått omgivet av dubbla ringar. Diameter 13,5 cm.

Nagg, slitage.

Proveniens

Compare a dish in blue and turquoise glaze at the Palace Museum in Taipei, Taiwan dated as Ming dynasty. Image Number: K1B015444N000000000PAC.