866
1411386

Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 370 - 1 830 EUR
1 460 - 1 940 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Skålade sidor, dubbel fotring, rikt dekorerat i kraftfulla färger med trädpioner, runt brämet frukter inom reserver samt yttersta bården i underglasyrblått. Diameter 38 cm.

Kantnagg.

Proveniens

Purchased at Bukowskis 589, lot no 230. From a Swedish Estate.