937
1435341

Urna, porslin. Transition, 1600-tal.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 030 - 13 600 EUR
9 570 - 14 400 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Svagt ovoid form, målad med dekor i underglasyrblått av en dignitär som gestikulerar och överlämnar ett edikt, han har ett entourage med med tjänare som håller i parasoll, lyktor och godsaker. Ovan och under så ramas motivet in av anhua bård. Höjd 26,5 cm. Höjd med medföljande trälock 30 cm.

Övermålad spricka.

Proveniens

From the Collection of Christer Löfgren.

Mr Löfgren is a prominent collector of Asian Art, Bukowskis has previously had the honour of selling parts of his vast collection. After publishing the second book on Chinese Imperial Regin Marks, the volume ‘Understanding Chinese Reign marks’, he has made the decision to sell his final pieces.