973
1422234

Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361 - 542 EUR
383 - 574 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Tripod med uppsvängda hänklar, genombrutet lock krönt av en fohund med ena tassen på ett klot. Locket genombrutet med vågmönster. Höjd 12,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Purchased in Kyoto, Japan in 2004, from G Nakajima on Shinmontzen Street.