984
1439475

Fohund, flintgods. Japan, Meiji (1868-1912).

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
457 - 640 EUR
485 - 680 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Signerad på magen. Livlig framställning med en rytande fohund, målad dekor i färgerna brunt, rött och vitt mot en cremefärgad glasyr. Längd 24 cm. Höjd 20 cm.

Krackelyr. Nagg.