Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
1448844

Gustaf Westman

(Sverige, Född 1993)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
390 - 585 EUR
453 - 680 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gustaf Westman
(Sverige, Född 1993)

Spegel, "Popcorn", egen studio, Stockholm, 2020.

Ram i skumplast, spegelglas, signerad Gustaf Westman 2020, höjd ca 80 cm, bredd ca 68 cm.

Slitage.

Formgivare

Gustaf Westman är en svensk formgivare. Westman studerade till arkitekt vid Chalmers och efter tre år inledde han 2018 en praktikperiod på ett arkitektkontor i Stockholm och blev då intresserad av att rita möbler. År 2020 startade han sitt företag och fick snabbt uppmärksamhet för sin design med kurviga linjer och starka färger.