122
1447341

Oscar Tusquets Blanca

(Spanien, Född 1941)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 700 - 8 940 EUR
7 110 - 9 480 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Oscar Tusquets Blanca
(Spanien, Född 1941)

8 stolar, "The Gaulino Chair", Carlos Jane, Spanien, första upplagan, ca 1987-1988.

Ek, skulpterade ben och armlän, sitsar i konjaksfärgat läder, märkta Carlos Jane mod Design Gaulina Oscar Tusquets Blanca Made in Spain, sitthöjd 47 cm, höjd 85 cm.

En med lagning. Sitsarna med smärre fläckar.

Proveniens

Inköpta ca 1989 från Stefan Ytterborn på CBI interior.

Designed in 1987 by Oscar Tusquets in hommage to the works of Gaudí and Carlo Mollino

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?