Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
151
1464491

Cindy Sherman

(USA, Född 1954)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Cindy Sherman
(USA, Född 1954)

"Untitled (In honor of Mark Morrisroe)", 1980

Signerad Cindy Sherman och daterad 2000 och numrerad 72/75 a tergo. C-print, bildyta 28 x 38,5 cm. Bladstorlek 50 x 60 cm.

Proveniens

AEREA, Stockholm.