Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
173
1447477

Nygårds Karin Bengtsson

(Sverige, Född 1972)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 870 - 6 820 EUR
5 660 - 7 930 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Nygårds Karin Bengtsson
(Sverige, Född 1972)

"The Letter", 2016

Signerad Nygårds Karin Bengtsson och numrerad 1/5 + 2 AP a tergo. C-print silikonmonterad på aluminium och glas 90 x 110 cm.

Proveniens

Galleri Thomas Wallner, Simris.
Relocating – a Private Collection of Nordic Contemporary Art, Sweden.

Under perioden 16 oktober 2021 – 16 januari 2022 visade Zornmuseet i Mora en separatutställning med Nygårds Karin Bengtssons fotografier. Så här beskrevs utställningen:
”Med ryggen mot tiden” är Nygårds Karin Bengtssons största separatutställning hittills och visar verk från år 2004 och framåt. Hennes återkommande tema kretsar kring människans förhållande till tid och rum. Med det iscensatta fotografiet rekonstruerar hon verkligheten och undersöker det fiktiva minnet. Nygårds Karin Bengtsson är född och uppvuxen i Mora, utbildad i Sverige, Finland och Tyskland och bor och arbetar numera i Höganäs.