Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
214
1455787

David LaChapelle

(USA, Född 1963)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
17 100 - 19 500 EUR
19 800 - 22 700 USD
Klubbat pris
170 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
David LaChapelle
(USA, Född 1963)

"Negative Currency: Fifty Dollar Bill Used As Negative", 1990 - 2008.

Signerad David La Chapell och numrerad 3/5 på etikett a tergo. Chromogenic print monterad på plexiglas och ramad, bildyta 75 x 174 cm.

Proveniens

Wolfgang Roth and Partners Fine Art, Miami.

Fotografiska, David LaChapelle, "Burning Beauty", 2012, avbildad s. 187.