Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
22
1472325

Love Hultén

(Sverige, Född 1984)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Love Hultén
(Sverige, Född 1984)

Arkadspel, "Pixelkabinett 42", förlagan till upplagan av 50 ex, utförd i egen studio 2015.

Kabinett tillverkat i grönmålad ask, paneler i amerikansk valnöt.
Spelet består av ett 30-tal arkadspel installerade, spelmotorn drivs av en Raspberry Pi, signerad Love Hultén, höjd ca 162 cm (uppfälld),

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Specialbeställd till en tatueringsstudio i Göteborg.