Madeleine Pyk – en samling F769
295
1466997

Markus Åkesson

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 600 - 9 500 EUR
8 720 - 10 900 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Markus Åkesson
(Sverige, Född 1975)

"Psychopomp club (Chicken skeleton)"

Signerad Markus Åkesson och daterad 2012 a tergo. Duk 100 x 150 cm.

Proveniens

Vida Museum & Konsthall, Öland.

Vida Museum & Konsthall, Öland, "Markus Åkesson", 18 augusti - 30 september 2012.
Kalmar Konstmuseum, Kalmar, "Sleeping Beauty", 10 februari - 29 april 2018.

Fanny Giniès och Markus Åkesson, "Markus Åkesson Paintings", 2015, avbildad på uppslag.