Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
316
1467099

Eva Hild

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Eva Hild
(Sverige, Född 1966)

Utan titel

Signerad Eva Hild och daterad 02. Unik. Handbyggt vitt kaolin-engoberat stengods. Höjd ca 25 cm, 37 x 45 cm.

Proveniens

Galleri Inger Molin, Stockholm.

Konstnär

Eva Hild bor och arbetar i Sparsör i Borås kommun. Hon gör framför allt skulpturer i vit eller svart stengodslera; organiska, non-figurativa former som rör sig mellan inre och yttre rum. Hennes första soloutställning var på Galleri Inger Molin i Stockholm år 2000 och hennes skulpturer har sedan visats hos bl.a Nancy Margolis Gallery i New York, Galleri Andersson Sandström i Umeå och Galerie NeC i Paris. Hon finns representerad på museer och i konstsamlingar nationellt och internationellt, bl a på Musee de Sèvres i Paris, Museum of fine arts i Boston, Museum of Contemporary Ceramics i Shanghai och Nationalmuseum i Stockholm.