321
1474557

Håkan Rehnberg

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 010 - 8 760 EUR
7 290 - 9 120 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Håkan Rehnberg
(Sverige, Född 1953)

Utan titel

Signerad Håkan Rehnberg och daterad 2000 a tergo. Olja på sandblästrat akrylglas 120 x 135 cm.

Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Håkan Rehnberg, Valfrändskaper", 2002.

Bo Nilsson mfl. (red), "Håkan Rehnberg, Valfrändskaper", 2002, Liljevalchs konsthall, avbildad helsida sid. 100.

Konstnär

Håkan Rehnberg, svensk målare och skulptör. Fil.kand 1975. Studier vid Kungliga Konsthögskolan 1975-1980 (tf Professor där 1994-1996) Cité des Arts, Paris 1984-1986. Han konst balanserar på gränsen mellan att avslöja och dölja. Färgen används som ett kamouflage eller för att lyfta fram det som inte syns med blotta ögat. Rehnberg använder sig gärna av plexiglas, som befriar målningarna från dukens tyngd och textur och som framhäver måleriets flytande och obestämda karaktär.