33
1452083

Anders Pehrson

(Sverige, 1912-1982)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Anders Pehrson
(Sverige, 1912-1982)

"Bumling", soffbord, Ateljé Lyktan, 1960-70-tal.

Benställning i svarvad vitlackerad aluminium, bordsskiva i transparent vit plast, en ljuskälla inbyggd i bordsskivan, höjd 48 cm, diameter 89 cm.

Smärre slitage, en liten plasttass saknas, funktion ej garanterad.