Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
403
1462945

Juri Markkula

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
12 200 - 14 600 EUR
14 200 - 17 000 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Juri Markkula
(Sverige, Född 1970)

"Snön"

Signerad Juri Markkula och daterad 2007 a tergo. Diptyk. Vax, pigmentolja på MDF 153 x 153 cm vardera.

Proveniens

Knäpper + Baumgarten, Stockholm.

Konstnär

Markkulas konstnärsskap har en stark koppling till maskiner och de avancerade tekniska lösningar som krävs för att skapa hans verk. Han arbetar ofta med tredimensionella ytor och har bland annat skapat verk genom att använda egentillverkade robotar, där han styrt det visuellt komplexa motivet med hjälp av matematiska uträkningar. Ett exempel på detta är hans maskin som, utifrån fotografiska bilder, skapar tavlor av smält pigmenterat vax. Till reliefen ”Fort Knox” har konstnären inspirerats av den amerikanska guldreserven som förvaras i just Fort Knox, Kentucky. Juri Markkula finns representerad hos Statens Konstråd.