441A
1476984

Christo & Jeanne-Claude

(USA, 1935-2020)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
69 700 - 87 200 EUR
73 000 - 91 200 USD
Klubbat pris
860 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Christo & Jeanne-Claude
(USA, 1935-2020)

"The Pont Neuf Wrapped (Project for Pont Neuf – Paris)"

Signerad Christo och daterad 1976. Collage, blyerts, tyg, stift. fotografi av Wolfgang Volz, waxkrita, pastell, kol och karta 55 x 70 cm. Ett certifikat utfärdat av Estate of Christo V. Javacheff medföljer verket.

Proveniens

Inköpt via Carl Flach i början av 1980-talet.

"The Pont Neuf Wrapped (Project for Pont Neuf – Paris; Quai des Grandes Augustins, Quai du Louvre, Quai de la Megisserie and Quai de Conti)"

I över 50 år arbetade de båda konstnärerna Christo (1935-2020) och Jeanne-Claude (1935-2009) tillsammans. Deras gigantiska och häpnadsväckande konstprojekt av stads- och landskapselement gjorde dem världsberömda. De bemästrade hela den kreativa processen från idé och dokumentation till förverkligande.
Christo och Jeanne-Claude har genom sina temporära omdaningar velat omdefiniera föremål, byggnader och landskap till konst och samtidigt uttryckt en förändring i konstens mening och livsrum. För att få tillstånd att genomföra sin vita inpackning av Pont Neuf i Paris besökte Christo och Jeanne-Claude de butiker som låg vid brofästena och övertygade butiksägarna att projektet skulle vara bra för deras verksamhet. Samtidigt uppmanade Christo butiksägarna att brevledes meddela sitt stöd för projektet till dåvarande borgmästaren Jacques Chirac. När Pont Neuf slutligen – efter lång tids förhandlingar och planläggning (där man bl. a. genomförde en ”provinslagning” av en annan bro för att testa att allt var genomförbart i praktiken) - emballerades år 1985 förändrade de abrupt stadsbilden och ersatte den historiska bron med en alldeles främmande form. Christo och Jeanne-Claudes konstnärliga arbeten är inte i första hand betingade av en lust att göra konstobjekt, utan drivs också av ett behov att gripa in konstnärligt i en plats och skapa en dialog med dess historia.

De temporära installationer som verken i sig utgörs av är resultatet av åratal av förberedelser där metodiken och den kreativa processen fångas av de skisser, fotografier samt collage som kommit att bli regelrätta konstverk i sig. De har alla ett eget värde och dokumenterar projektets konstnärliga utveckling. Auktionens verk "The Pont Neuf Wrapped (Project for Pont Neuf – Paris)" från 1976 är ett sådant originalverk.
Det tillfälliga verket finansierades helt och hållet av konstnärerna själva. Genom att slå in Pont-Neuf fortsatte denna tradition av successiva metamorfoser genom en ny skulptural dimension och förvandlade den, under 14 dagar, till ett konstverk. Rep höll ner tyget mot metallen och bibehöll de huvudsakliga formerna, samtidigt som de framhävde proportioner och detaljer i Pont-Neuf, som har förenat vänster och höger strand och Île de la Cité, hjärtat av Paris, i över 400 år.

Konstnär