Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
51
1461041

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

Vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-5", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.

5-armade, stommar i mässing, cylinderformade skärmar i röktonat glas, märkta Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, "V169-5", höjd 64 cm, bredd ca 48 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestade.