Madeleine Pyk – en samling F769
1466876

Fredrik Paulsen

(Sverige, Född 1980)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 900 EUR
1 640 - 2 180 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Fredrik Paulsen
(Sverige, Född 1980)

En unik "Bamba" stol, prototyp, 2014.

Furu, sitsen med löst fårskinn, höjd 80 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Örnsbergsauktionen, 2014.

Avbildad i katalogen från Örnsbergsauktionen, 2014.

Formgivare

Fredrik Paulsen är en svensk formgivare. Paulsen har studerat vid Beckmans Designhögskola och efter en praktik vid IKEA tog han sin master vid Royal College of Art i London. Han driver idag egen studio i Stockholm och är en av grundarna av designföretaget JOY Objects.