Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
77
1457407

Mats Theselius

(Sverige, Född 1956)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Mats Theselius
(Sverige, Född 1956)

"Jägermeister", soffa, Källemo, efter 1996.

Stomme i mahogny, fast stoppad klädsel i grön ulltextil, höjd 73 cm, längd 152 cm,

Slitage.

Formgivare

Mats Theselius är en svensk möbelformgivare, konstnär och inredningsarkitekt, född 1954 i Stockholm. Theselius utbildade sig inom inredningsarkitektur vid Konstfack under 1979-1984 och fick kort efter examen sitt genombrott med den banbrytande stolen ”Älgskinnsfåtöljen”, en cylinderformad fåtölj i järnplåt och älgskinn. ”Älgskinnsfåtöljen” blev startskottet för en lång och obruten karriär, till stora delar tillsammans med legendariske möbelproducenten Sven Lundh (som även lanserade Jonas Bohlins betongstol ”Concrete”) på Källemo i Värnamo. Därefter tillkom flera berömda verk som vitrinskåpet National Geographic, som fått sin karaktäristiska gula färg och titel efter tidsskriften med samma namn, samt fåtöljerna Rex, Ingo och Bruno.

Utöver en alstrande karriär med sin egna design har Mats Theselius varit professor på Högskolan för design och hantverk vid Göteborgs universitet under 90-talet. År 1997 fick han både Bruno Mathssonpriset samt Torsten och Wanja Söderbergs pris. Mats Theselius invaldes i Konstakademien år 2011.