12
1454685

Rolex, Submariner, "Red Mark IV", ca 1974.

Utropspris
120 000 - 160 000 SEK
10 600 - 14 100 EUR
11 100 - 14 700 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 40 mm
Material: stål
Urverk: automatisk, caliber 1570
År: cirka 1974
Glas: plexiglas
Armband: Oysterlänk, viklås (Pateted), ref. 9315/380
Referensnummer: 1680
Serienummer: 3'695'576
Verknummer: D'563'277
Boettnummer: 1680

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Säljes av första ägaren

Brev från Säljaren:

Min Rolex Submariner inhandlades 1975 i Benghazi, Libyen, där jag bodde och arbetade 1973-1976 när Skanska byggde ett 500-bädds sjukhus där. Sedan har min Rolex följt mig, eller jag den, över stora delar av jordklotet, till länder som USA (40 år), Kanada, Ryssland, Kazakhstan, DR Congo, Sierra Leone, Guinea, Egypten, Oman, Saudiarabien, Peru, EU, m fl. där jag varit i egenskap av representant för stora svenska företag såsom Skanska, IKEA, Nordea, Swedbank, liksom för FN och en del utländska företag. Den har dykt, klättrat, seglat, skidat, dansat och många andra aktiviteter. Den har skakat hand med, vinkat till och väglett många kända och okända, intressanta, briljanta, roliga, farliga, galna, mm människor. Jag jobbade bl a för ett par av Putins oligarkkumpaner med att bygga Europas största shopping mall, Avia Park, i Moskva, fram till invasionen av Krim när jag avbröt kontraktet.
Nu är det dags att låta min Rolex tjäna någon annan. Mina barn och barnbarn föredrar än så länge Apple Watch eller motsvarande men kommer klart så småningom till insikt att en automatisk Rolex Submariner går i alla väder och oavsett om strömmen gått eller inte, men risken är att min Rolex då kommit på avvägar under tiden och det är därför jag vill förvissa mig om att den hamnar i rätt händer redan nu!