37
1459533

Universal Genève, Polarouter, "Polar Dial", ca 1954

Utropspris
5 000 - 10 000 SEK
441 - 883 EUR
460 - 921 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 35 mm
Material: guld på stål
Urverk: hammarautomat, caliber 138 SS (HOX)
År: cirka 1954
Glas: plexiglas
Armband: läderband
Boettnummer: 20217-4 (HF)
Serienummer: 1'649'189

Åldersrelaterat slitage. Urtavla med patina. Fungerar vid katalogisering, Bukowskis garanterar ej framtida funktion vid försäljning.

Universal Genève Polarouter introducerades 1954 . En begränsad upplaga gavs till besättningen på de första SAS-flygningarna mellan Köpenhamn och Los Angeles samma år, som var den första rutten som gick över Nordpolen och marknadsfördes som "SAS Polar Route". Uppdraget att designa Universal Genève Polarouter-uret gavs till den då relativt okända klockdesignern Gérald Genta, som senare skulle designa både Audemars Piguet Royal Oak och Patek Philippe Nautilus. De första klockorna i denna framtida klassiker från Universal Genève bär SAS emblem på urtavlan och texten Polarouter i stället för Polerouter.

HOX stämpeln i urverket är vanligt förekommande på både Patek Philippe och Universal klockor som importerades till Amerika av HSWA, även känt som Henri Stern Watch Agency (Patek Philippe USA). Under 1940- och 1950-talet blev schweiziska klockor som importerades till Amerika ofta stämplade med importmärken. Intressant nog fanns det också fall där importmärket hittades på insidan av klockans bakstycke istället för på verket.

Det var vanligt för varje schweizisk klocktillverkare att ha ett specifikt importmärke som indikerade det företag som var ansvarigt för att importera klockan. Exempel på sådana importmärken inkluderade VXN för Vacheron Constantin, AYP för Audemars Piguet och ROW för Rolex.