Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
14
1463160

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Edvin Öhrström
(Sverige, 1906-1994)

Skulptur, Lindshammars glasbruk, unik, sannolikt 1950-60-tal.

Violett komposition i gjutet glas, signerad "Till Arne E Öhrström unik". Höjd 29 cm, inklusive träsockel 34 cm.

Formgivare