142
1467779

Ingrid Hellman-Knafve

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Ingrid Hellman-Knafve

Matta, relifflossa, ca 290 x 194 cm, signerad IHK.

Sverige, 1950-1960-tal. Rosa slätvävd botten med knutet benvitt modernistiskt geometriskt mönster.

Något slitage och smutsig.