174
1452743

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
437 - 525 EUR
461 - 553 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

matta, "Fåren", rya, ca 208 x 114 cm, signerad MMF.

Komponerad 1930. Tillverkad före 1942. Baksidan med påsydd etikett: Skånegården/ Solgården R:1.

Smärre slitage, något smutsig.

Proveniens

Ludvig Nobel (1868-1946), Skånegården.

Midsommaren 1918 invigdes Ludvig Nobels livsgärning Skånegården. Det var ett hotell som kom att bli den svenska modernismens högborg, med konstnärer som prins Eugen, Carl Eldh och Märta Måås-Fjetterström. Under invigningen bodde Måås-Fjetterström på Skånegården och det var i detta sammanhang som Ludvig Nobel övertalade henne att flytta till Båstad.

1919 flyttade Märta Måås-Fjetterström till Strandgården och kom att leva och verka i Båstad fram till sin död 1941. År 1968 avvecklades Skånegården som hotell och idag är anläggningen bostadsrätter. Föreliggande matta har ägts av Ludvig Nobels familj fram tills nu och inköptes direkt av Märta Måås Fjetterström.

Formgivare