Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
182
1457569

Ingrid Dessau

(1923-2000)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Ingrid Dessau
(1923-2000)

Matta, "Kreta" rölakan och gobelängteknik, ca 248 x 180 cm, signerad KLH ID.

(Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau.) Komponerad 1965.

Smärre slitage, obetydliga lagningar.

Jämför Gustafsson-Seife, Inger: Ingrid Dessau textildesigner, Borås 2007, sid 60-61.