Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
186
1478940

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Rutig blå halvflossa", reliefflossa, ca 330 x 225 cm, signerad MMF.

(Märta Måås-Fjetterström.) Komponerad 1938. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar.

Formgivare