Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
187
1442969

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Guldklimpen", reliefflossa, ca 183,5 x 85,5 cm signerad, AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1944.

Ställvis något hårdare slitage. Skadade fransar.