188
1447552

Ingrid Dessau

(1923-2000)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Ingrid Dessau
(1923-2000)

Matta, ”Blå Rutor”, rölakan, ca 269 x 175 cm, signerad KLH ID.

(Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau.) Komponerad 1961.

Något slitage och sned, smärre fläckar. En kortsida med lite slitage, en kortsida är sliten och har små skador.