Arne Jones E1299
189
1467047

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Marianne Richter
(1916-2010)

Matta, "Påfågeln", rya, ca 171 x 97 cm, signerad AB MMF MR.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter.) Komponerad 1944. (Ovanlig.)

Ställvis hårdare slitage. Skadade lång- och kortsidor.