Madeleine Pyk – en samling F769
214
1474622

Marcel Breuer

(Ungern, 1902-1981)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Marcel Breuer
(Ungern, 1902-1981)

Bord, modell "B27", Thonet, 1930-tal.

Förkromat stålrör, träskiva senare lackerad i rött, höjd 62 cm, diameter 80 cm.

Skivan renoverad. Skivan ej fastskruvad.

Proveniens

Rolf Walter Collection.

Droste, Magdalena, Marcel Breuer: design, Taschen, Köln, 1992, sid 109.