Madeleine Pyk – en samling F769
218
1474619

Marcel Breuer

(Ungern, 1902-1981)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Marcel Breuer
(Ungern, 1902-1981)

Karmstol, modell "B11", Thonet, ca 1929-30.

Förkromat stålrör, armlän i svart lackerat trä, sits och rygg i svart original Eisengarn, sitthöjd 45 cm, höjd 87,5 cm.

Slitage. Armlänen med senare bemålning. Ena benet med förstärkning i mässing.

Proveniens

Rolf Walter Collection.

Vegesack, Alexander von, Deutsche Stahlrohrmöbel: 650 Modelle aus Katalogen von 1927-1958, Bangert, München, 1986. sid 77.