223
1474623

Ludwig Mies van der Rohe

(Tyskland, 1886-1969)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ludwig Mies van der Rohe
(Tyskland, 1886-1969)

stol samt fotpall, modell "MR10", Berliner Metallgewerbe Josef Müller eller Bamberg Metallwerkstätten, ca 1926-27

Förkromat stålrör, sits och rygg med rottingklädsel, sitthöjd 46 cm, höjd 81 cm, fotpallens höjd 46 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Rolf Walter Collection.

Mies van der Rohe, Ludwig, Mies van der Rohe: archicture and design in Stuttgart, Barcelona, Brno, Skira, Milan, 1998, sid. 62.

Formgivare