225
1470512

Otto Schulz

(Tyskland, 1882-1970)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
760 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Otto Schulz
(Tyskland, 1882-1970)

skåp, Boet, Göteborg sent 1920-tal.

Björk, delvis mörkpatinerad, front och sidor klädda med "antikpatinerad" grön sammet, geometrisk dekor med pärlspik, stiliserade lejontassar, ryggen stämplad Boet samt med blyerts V Larsson (?). Höjd 120 cm, bredd 76 cm, djup 31,5 cm Nyckel finns.

Obetydligt slitage, blekt.

Proveniens

Skåpet inköptes på Boet under sent 1920-tal. Därefter i arv inom familjen.

Otto Schulz, "Tidskriften Boet", 1931, n:r 1 sid 6.
Christian Björk, Erika Geiger Ohlin, Anders Nord, "Otto Schulz Möbler och inredningar 1910-1952, Chr. Björk Förlag, Stockholm 2022. Sid 162-163

Formgivare