tillskriven, taklampa, enligt uppgift proveniens arkitekt John Elisasson (assistent till Asplund), 1930-tal.
Sfärisk kupa i gultonat glas, upphängning i ståltrådar, takkopp i vitlackerad metall, diameter ca 40 cm, justerbar höjd ca 130 cm.
Slitage.
Arkitekt John Elisasson, anställd hos Gunnar Asplund 1935-1937 som dennes representant i Göteborg för tillbyggnaden av Göteborgs Rådhus.
Jämför halvsfärisk armatur från konferensrummet, Göteborgs Rådhus.
Ahlberg, Hakon & Holmdahl, Gustav (red.), Gunnar Asplund arkitekt: 1885-1940 : ritningar, skisser och fotografier, 2. uppl., Byggförl., Stockholm, 1981[1943], sid 168.