262
1438230

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

tillskriven, taklampa, enligt uppgift proveniens arkitekt John Elisasson (assistent till Asplund), 1930-tal.

Sfärisk kupa i gultonat glas, upphängning i ståltrådar, takkopp i vitlackerad metall, diameter ca 40 cm, justerbar höjd ca 130 cm.

Slitage.

Proveniens

Arkitekt John Elisasson, anställd hos Gunnar Asplund 1935-1937 som dennes representant i Göteborg för tillbyggnaden av Göteborgs Rådhus.

Jämför halvsfärisk armatur från konferensrummet, Göteborgs Rådhus.
Ahlberg, Hakon & Holmdahl, Gustav (red.), Gunnar Asplund arkitekt: 1885-1940 : ritningar, skisser och fotografier, 2. uppl., Byggförl., Stockholm, 1981[1943], sid 168.