264
1444675

Helge Werner

(Sverige, 1883-1953)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Helge Werner
(Sverige, 1883-1953)

golvlampa, Swedish Grace 1920-30-tal.

Förgyllt trä, reliefdekor av dansande, bladsnitt med mera, originalskärm med pergament samt baldakin av tyg. Höjd ca 215 cm.

Ostadig. Elektriciteten ej funktionstestad.

Formgivare

Helge Werner (1883-1953) innehade från år 1925 firman AB Arkitektbolaget på Kungsträdgårdsgatan 12 i Stockholm.

Helge Werner började sitt yrkesliv som officer vid Västmanlands regemente i Västerås. Han var tjänstledig 1913 – 1915 för musikstudier bl a i Italien och hade engagemang som operasångare i Elberfeld i Tyskland. Hans utlandsvistelse hade stor betydelse för hans konstnärliga utveckling. Vid hemkomsten skapade han ett antal inredningar i Stockholm.
1925 bildade han AB Arkitektkontoret på Kungsträdgårdsgatan 12 i Stockholm.
1929 hade Torsten Kreuger förvärvat Häringe slott. Han tog kontakt med Helge Werner för renovering av exteriören men också för tillverkning av möbler och andra dekorationselement, bl a en gobeläng. Möblerna finns inte kvar på Häringe men en gobeläng formgiven av Helge Werner hänger fortfarande i en av salongerna.
Helge Werner formgav ett stort antal skåp som finns bl a på Västerås museum och Värmlands läns museum. Skåpen kännetecknas av att vara rikt dekorerade.
De tillverkades ofta av snickerifirman Sköld och Carlsson i Västerås.
Helge Werner målade under hela sitt liv både akvareller och oljor. En oljemålning, två akvareller och fem tuschteckningar från 1908 finns i Sala silvergruvas museum i Sala.