Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
305
1464887

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 690 - 14 500 EUR
11 100 - 16 600 USD
Klubbat pris
175 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

Sideboard /byrå, Sverige 1944.

Fanerad med palisander med flera träslag, rektangulär med två klaffar, inredning med olika hyllplan, front och kortsidor rikt dekorerade med intarsia av blommor ur svensk flora. Bakstycket brännmärkt CM, en blyertsanteckning 1944. 125 x 45 cm, höjd 75,3 cm

Smärre slitage.

Proveniens

Dr. T. Vesterlund, Alvesta.
I Malmstensarkivet står angivet att möbeln är registrerad som kista, ritad av Malmsten år 1944 och beställd av Dr Vesterlund i Alvesta.
Därefter i arv.

Litteratur

Paul Artaria, "Carl Malmsten - Swedish Furniture", Wepf & Co Verlag Basel, 1954. Denna möbel avbildad sid 120 och är omnämnd som "Cabinet, given as a present to a flower lover, with elaborate inlaid work".
Lena Blomquist, "Carl Malmsten känd och okänd", Jure Förlag, Stockholm 2012. Denna möbel avbildad sid 147 ( felaktigt angiven som ritad år 1938).

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer