bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu, 100 x 59,5 cm, höjd 73,5 cm.
Slitage, skador, senare lack.
Brostugan, Drottingholm, Stockholm
Brostugan uppfördes som brovaktarbostad under 1780-talet efter att Gustav III låtit uppföra den första bron mellan Kärsön och Drottningholms slott. Denna funktion hade byggnaden fram till år 1931 då den istället renoverades och byggdes om till café under ledning av arkitekt Ivar Tengbom. Under denna omdaning skedde även en nyinredning med sportstugemöbler av Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, modell Sandhamn och Sport.
Modell Sandhamn från 1929 är sannolikt den första av de många sportstugemodeller som Hjorth ritade. Sandhamn är även den enda av sportstugemodellerna som tillverkades vid NKs verkstäder i Nyköping.