Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
330
1449581

David Rosén

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
David Rosén
(Sverige, 1910-1993)

"Berga", pallar, 2 st, Nordiska Kompaniet 1940-tal.

Betsad furu, närmast oval sits, märkta med ritningsnummer 43356, mått 39,5 x 34,5 cm, höjd 40 cm.

Slitage, fläckar.