bordslampa, ateljé Lyktan / ASEA, 1930-40-tal.
Stomme i teak med dekor av mässingslöv, fot och sockel i mässing, innerskärm i glas, skärm i siden, höjd 69 cm.
Slitage. Ej funktionstestad.
Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan, Arvinius, Stockholm, 2009, sid 232.