392
1469392

Swedish Modern ett par, "Clam chairs", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 690 - 14 500 EUR
11 100 - 16 600 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stoppad sits och rygg, rundade ben av lövträ. Höjd 76 cm, sitthöjd ca 37 cm.

Normalt slitage.

Tilläggslista

Skall vara: Swedish Modern ett par, "Clam chairs", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal.