474
1463680

Tone Vigeland, collier sterlingsilver och tulit, Norge 1960-tal

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 350 EUR
276 - 369 USD
Klubbat pris
2 200 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Mått hänge ca 50 X 80 mm, inre diameter ca 12 cm, vikt 34 g. Signerad Tone Vigeland och med svenska stämplar. 1960-tal. Anpassat etui medföljer.

Tone Vigeland (1938) föddes in i en känd norsk konstnärsfamilj, bägge hennes föräldrar var målare men själv valde hon smyckeskonsten som sin uttrycksform. Vigeland utbildades i Norge men fick tidigt en internationell publik. Vigeland är idag mest känd för sin arkaiska estetik och skapelser som rör sig i gränslandet mellan smycken och skulptur men hennes tidiga smycken från 1960- talet vittnar tydligt om hennes skandinaviska ursprung med sina minimalistiska och rena former.