481
1465839

Anders Högberg

(Sverige, 1921-1996)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 750 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06
Anders Högberg
(Sverige, 1921-1996)

armband 18K guld "Hula-hula" Göteborg 1968.

Bredd ca 20 mm, längd ca 20.5 cm, vikt 28 g. Stämplat AHÖ, Göteborg 1968. Etui medföljer.

Anders Högberg (1921-1996) öppnade i mitten av 1950-talet "Högbergs Silversmedja" tillsammans med sin bror Sven-Erik Högberg. Tillsammans representerar de väl den så kallade "Göteborgsskolan" med sina tämligen enkla och sakliga smycken, ofta utan ädelstenar och tänkta för ett vardagsbruk. Anders Högberg som var utbildad guldsmed gick som lärling hos Sigurd Persson vars inflytande är tydligt, i synnerhet Anders Högbergs ringar med sina genombrutna lekfulla mönster vittnar om Perssons inflytande.