Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
5
1463157

Edward Hald

(Sverige, 1883-1980)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Edward Hald
(Sverige, 1883-1980)

Vas, tjockväggig graal, Orrefors 1963. Gåva från Hald till barnbarnet Lennart Kjessler.

Abstrakt dekor av oregelbundna fläckar i vinrött/brunt/ grått mot fond i klarglas, signerad "Till Lennart" Graal Of WX2 -1963 Hald EH. Höjd 14,5 cm.

Proveniens

Lennart Kjessler, Edward Halds barnbarn som fick vasen i gåva. Därefter i arv.

Formgivare

Edward Hald var en svensk bild- och glaskonstnär född i Stockholm. Han studerade vid handelshögskolan i Leipzig, vid Konstnärsförbundets skola samt en tid för Henri Matisse i Paris. Halds konstnärskap uppvisade på 1910-talet en modernistisk anda, inspirerad av fauvisten Matisse. Hald ritade en tid dekorer till olika modeller och serviser för Rörstrands porslinsfabrik samt även för Karlskrona porslinsfabrik. Edward Hald medverkade med dessa vid Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och knöts samma år till Orrefors glasbruk. Tillsammans med Simon Gate och glasmästaren Knut Bergqvist experimenterade han med överfångsglas vilket resulterade i graalglaset. Graaltekniken som var något helt nytt och revolutionerande. Halds ritningar för både graverat och graalglas uppvisar både Matisse-inspiration, humor och samtida motiv.

Läs mer