516
1477242

Kristian Nilsson

(Sverige, 1942-1989)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 130 - 3 580 EUR
3 320 - 3 790 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06
Kristian Nilsson
(Sverige, 1942-1989)

fyrradig collier odlade pärlor, lås 18K guld, , Stockholm 1985.

Diameter pärlor ca 8 mm, mått lås ca 45 X 45 mm, längd inre rad ca 37 cm. Stämplat SKN.

I Kristian Nilssons smycken möter klassisk tidslöshet kitsch. Hårda och mjuka former blandas där klassiska antika djurmotiv kombineras med spikiga former från den samtida punken och 1980-talets färgkombinationer.

Även i materialhanteringen möts denna rebelliska stilbandning. Metaller möter organiskt material som pärlor och korall som urvalet i denna auktion visar på. Hans smycken kan därmed sägas kännetecknas av postmodernismen och dess stilblandningar som var på frammarsch.
Kristian Nilsson gillade teater och Opera. Hans smycken svepande vågiga linjer likt melodier och dånande expressiva uttryck är som hämtade från musikens och teaterns värld.
Han utbildade sig på Konstfackskolan 1965-1969. 1973 lämnade han in sitt gesällprov i form av bland annat en armring av narvalsben och guld i form av lejon.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?