564
1445963

Karl Gustav Hansen

(Danmark, Född 1914)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Karl Gustav Hansen
(Danmark, Född 1914)

Tekanna, modell 418, Hans Hansen, Danmark, 1950-60-tal, sterling

Organisk oval form med toppigt lock, handtag med flätad rotting, stämplad "ANNO 1950 HANS HANSEN DENMARK STERLING 418". Höjd 12 cm, vikt ca 475 g.

Smärre slitage.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt i Köpenhamn år 1964.